Zdroj: freepik.com

Ako uľahčiť dieťaťu nástup do školy po prázdninách?

Napísané dňa: 4. septembra 2023

Návrat do školského prostredia po letných prázdninách je výzvou nielen pre deti, ale aj pre rodičov. Školská psychologička Mgr. KATARÍNA JANKOVÁ nám v článku priblížila, ako uľahčiť deťom prechod z prázdninového režimu na ten školský, ako reagovať na prípadné pocity pochybností, neistoty či obáv. Nájdete tiež praktické rady, ako zvládnuť s úsmevom prvé školské dni.

Koniec prázdninových dní je vždy spojený s určitým napätím z nástupu do školy. A to nie iba u detí, ale aj u rodičov. Nákupy pomôcok, zaplatiť obedy, poslať prihlášku do družiny, aký krúžok vyberieme? Často v tom všetkom zabúdame na pocity, možno aj obavy, či strachy našich ratolestí. A niektorými našimi činmi ich možno dokonca umocňujeme. Čo teda môžeme spraviť, aby všetko prebehlo hladko?

Aj keď vy začiatok školského roka vnímate ako významnú zmenu, neupozorňujte naň ako na niečo „veľké a výnimočné“.  Je potrebné o škole hovoriť pozitívne (vety „Veď počkaj, pani učiteľka si s tebou poradí… Už ti skončia dobré časy…“ sú prísne zakázané) a zároveň ako o bežnej súčasti života detí. Zdôrazňujte, že opäť uvidia svojich kamarátov, ak deti chodili na obľúbený krúžok, pripomeňte im, čo tam robili, rozprávajte o dobrodružstvách, ktoré v škole zažili. Pozorne počúvajte, čo vám vaše deti o škole hovoria. Ak zbadáte, že majú pochybnosti, neistotu alebo obavy, akceptujte ich, nespochybňujte ich a nebagatelizujte. Spomeňte si na svoj prvý deň v novej práci. Aj vy ste sa cítili neisto a mali veľa otázok. Určite by vám veľmi pomohlo, ak by vás niekto povzbudil a povedal, že vám rozumie a stojí pri vás.

A čo praktické veci? Prázdniny sú časom odpočinku, dlhých večerov a neskorého vstávania. Aby si váš potomok opäť navykol na školský režim, začnite už niekoľko dní pred ich koncom s jeho nácvikom. Snažte sa každý deň ukladať deti do postele o pár minút skôr a ráno posuňte budík na skoršiu hodinu, prvý školský deň tento nácvik určite oceníte.

Ak ste už skontrolovali zoznam pomôcok a vyberiete sa na nákup, nepúšťajte sa do toho sami. Preneste časť zodpovednosti za ich výber na dieťa. Aj neobľúbená násobilka sa píše ľahšie do zošita perom, ktoré si samo vybralo. Zároveň si vďaka spoločným nákupom uvedomí potrebu plánovania a aj hodnotu peňazí, ktoré pomôcky stoja.

Počas prázdnin si deti užívali zaslúžený odpočinok, avšak už o pár dní budú musieť opäť podávať výkony v škole. Aby im to šlo ľahšie, skúste s nimi hrať hry, pri ktorých využijú to, čo sa minulý rok v škole naučili. Nájdite zaujímavé matematické úlohy, poproste dieťa, aby vytvorilo plagát, na ktorom budú jeho najkrajšie zážitky z prázdnin… To všetko opätovne naštartuje ich pamäť a schopnosť sústredenia.

Keď už prišiel ten deň „D“, snažte sa prvé školské ráno zvládnuť s úsmevom. Všetko si nachystajte už večer predtým, privstaňte si a pripravte obľúbené raňajky. Ak je to možné, vezmite si v práci voľno, choďte do školy spoločne a po jej skončení zájdite na zmrzlinu alebo koláčik, kde sa o prvom dni porozprávate. Môžete z toho urobiť každoročnú príjemnú tradíciu.

A rada na záver? Uvedomte si, že prvé dni v škole budú znamenať zmenu pre vás všetkých, preto buďte k sebe veľkorysí. Odpustite deťom frflanie pri vstávaní a nepripravený peračník, a zároveň si uvedomte, že uprataná domácnosť a teplá večera nie sú to najdôležitejšie. Oveľa dôležitejšie sú chvíle, kedy si pri chlebe s maslom a špinavými riadmi za chrbtom s vašim pokladom pohovoríte o tom, čo sa mu dnes v škole podarilo. Prajeme vám úspešné vykročenie za školským dobrodružstvom.


Článok napísala:

Mgr. Katarína Janková

Školská psychologička