Zdroj: Spokojnosť – centrum sociálnych služieb, n.o

Infoservis Spokojnosti – centra sociálnych služieb

Napísané dňa: 29. apríla 2024

Prichádza jar. Viac slnka, energie, symbol nového začiatku. Viac odvahy uveriť v svoje schopnosti, sny a potenciál. Tieto slová boli nosnou myšlienkou osláv Medzinárodného deň Rómov, ktorý si každoročne pripomíname 8. apríla na počesť prvého celosvetového stretnutia Rómov na svojom I. kongrese v roku 1971, kde účastníci pripomenuli širokej verejnosti, že sú integrálnou súčasťou európskych krajín už stáročia. Pri príležitosti tohto významného historického míľnika vám v jednotlivých číslach Newslettra našej organizácie počas celého roka priblížime históriu Rómov, pretože práve história tohto etnika ovplyvnila ich správanie, vzťahy s majoritou a položila základy riešení rómskej otázky v Európe.

Nový Newsletter

Na pravidelnej báze vás prostredníctvom Newslettrov informujeme o novinkách našej organizácie Spokojnosť – centrum sociálnych služieb, n.o. Nové, v poradí prvé, číslo v tomto roku dokumentuje činnosť našej organizácie počas prvých troch mesiacov. Dozviete sa o kľúčových aktivitách našej organizácie v oblasti komunitnej práce, nízkoprahového klubu pre mládež a aktuálnych projektoch a podujatiach. V psychologickej poradni vám v súvislosti so správami o neustálom raste duševných porúch, tragédií a negatívnych štatistík ponúkame rady v oblasti duševného zdravia na školách. V rubrike Pripravujeme pre vás informujeme o pripravovanom otvorení Komunitného centra Handlová.

V päte, teda na spodnej časti webstránky nájdete možnosť odoberania Newslettra. Kliknite odber a budete mať pravidelne prehľad o všetkých novinkách, prostredníctvom ktorých sa usilujeme meniť svet na lepšie miesto pre život. Veríme, že vás obsah Newslettra zaujme a budete nás sledovať.

Výročná správa

V sekcii O nás nájdete novú Výročnú správu za rok 2023, v ktorej sa môžete dočítať o aktivitách našej organizácie v uplynulom roku.

Televízna Regina

Pri príležitosti Medzinárodného dňa Rómov sme boli naživo hosťami televíznej relácie Regina spolu s hudobno– tanečným súborom Romano Jilo a občianskym združením Ďakujem – “Paľikerav”. Do relácie sme priniesli aj našu autorskú knižnú publikáciu Romane džuvľa andre tavibňaskeri – Rómske ženy v kuchyni ako darček pre divákov zapojených do súťaže, ktorí sa podelili o pozitívne skúsenosti s Rómami. Ďakujeme za pozvanie a príležitosť priblížiť našu činnosť. Veríme, že prezentovanie príkladov dobrej praxe je cesta, ako viesť ľudí k videniu multikultúrnej spoločnosti v novej perspektíve prijatia a tolerancie.

Záznam relácie si môžete pozrieť TU.

Roma Spirit deň

16. apríla 2024 sme prežili výnimočný deň v spoločnosti inšpiratívnych osobností, finalistov a laureátov Roma Spirit 2023, členov Prípravného výboru Roma Spirit, partnerov a podporovateľov. Ďakujeme pánovi veľvyslancovi USA na Slovensku, Gautamovi A. Ranovi za prijatie a pozvanie na obed do rezidenčného sídla U.S. Embassy Slovakia. Príjemný deň sme ukončili na stretnutí s diplomatmi a veľvyslancami v priestoroch Rakúskeho kultúrneho fóra na pozvanie rakúskeho veľvyslanca Dr. Johannesa Wimmera. Ďakujeme za ocenenie, príležitosť, šírenie ľudskosti, výmenu skúseností a nové priateľstvá.

Zdroj: Roma Spirit

Roma Spirit pre nás znamená priestor pre šírenie dobra, príkladov dobrej praxe a platformu pre medzikultúrny dialóg. Všetci finalisti, ktorí sme zdieľali tento deň, sme na spoločnej misii vytvoriť z tohto sveta lepšie miesto pre život. Tím našej organizácie vyslovuje prianie, aby sme na nej nachádzali silu, odhodlanie a nádej. Môžeme byť len pozorovateľmi na okraji diania alebo aktívnou zmenou, ktorú spoločnosť potrebuje. Pretože len keď kráčame, formujeme cestu.

Zdroj: Roma Spirit

Nie je totiž naivné myslieť si, že môžete zmeniť svet na miesto, v ktorom všetky ľudské bytosti majú rovnaké práva, v ktorom generačná chudoba nedefinuje budúcnosť detí, v ktorom diverzita obohacuje. A tak, ako si môžete prečítať v editoriáli Newslettra, naivné je veriť, že svet sa nemení. Steve Jobs povedal, že len ľudia dosť šialení na to, aby chceli zmeniť svet, ho aj zmenia. Myslím, že sa zhodneme na tom, že o dynamike inovácií a pokroku predsa len vedel o niečo viac ako ostatní.

Zdroj: Roma Spirit

Článok napísala:

Mgr. et Mgr. Lenka Besedová,
Misijná a charitatívna pracovníčka
Spokojnosť – centrum sociálnych služieb, n.o